Hikayemiz

Bir grup Viyanalı öğrenci, Prag’da gezerken, garip, eski makineler satan bir dükkanda LOMO LC-A ile karşılaştı ve hemen kalçadan çekmeye başladılar.

Viyana’ya döner dönmez filmlerini banyo ettirdiler ve ilginç derecede güzel fotoğraflarla karşılaştılar. Kısa süre içinde arkadaşları, akrabaları, hatta yabancılar aynı soruyu sormaya başladılar – hepsi kendi LOMO LC-A’sını istiyordu! Gizemli Rus cevherine karşı olan ilgi hızla artınca, Lomography’nin kurucuları, fantastik LOMO LC-A’ya olan talebi karşılamak adına, çareyi sırt çantalarını takıp, Rusya’ya baskın yapmakta buldu.

1992'de bu cesur öncüler, Uluslararası Lomography Topluluğu'nu (LSI) kurarak yaratıcı bir hareket başlattılar. Lomography'nin 10 Altın Kuralı bunu izledi ve yaratıcı bir devrimin başlangıcı oldu. Çerçeveleme ve kompozisyon gibi sanat okulu kurallarına karşı meydan okuma ve anı yakalamaya odaklanma vaktiydi - kalçadan, baş aşağıdan, ya da damarlarından geçen enerjinin nereye gideceğini söyle. Yirmi beş yıl sonra, Lomography daha özgür, daha yüksek bir çekim tarzı arayışında dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca yaratıcıyı bir araya getirdi; hayatın kendisi gibi.

1992

photo

Uluslararası Lomography Topluluğu’nun (LSI) kuruldu. Efsanevi “Lomography’nin 10 Altın Kuralı” yazıldı ve sonrasında popüler “Wiener Zeitung” gazetesinde yayınlandı. İlk Lomography sergisi açıldı. Lomography’nin en belirgin özelliklerinden biri olan LomoWall konsepti doğdu.

1994

photo

Lomography, yaratıcı ve deneysel fotoğrafçılığı dünya çapındaki internete taşıyor www.lomo.com.tr. 25 yıllık Lomography kutlamamıza ilham veren önemli sergi; Rusya ve Amerika'daki LomoWall'ların birbirlerinin ülkelerindeki güzel resimlerden oluşan bir koleksiyon.

1997

photo

Lomography Online Mağaza'sı açıldı ve web sitesi yeniden aktif hale getirildi — www.lomography.com.tr . Madrid’de yapılan ilk Lomography Dünya Kongresi’nde 120 metrenin üzerinde bir alanı kaplayan, o döneme kadar yapılmış en büyük LomoWall sergilendi – duvarda 35.000’den fazla analog fotoğraf vardı!

2000

photo

Lomography Topluluğu dijital hale geliyor! Lomography web sitesine bir LomoEvi işlevi eklenerek, kendi sanal LomoWall'ını yaratmak için görüntüleri saklamak ve paylaşmak için yaratıcılara yer veriyor.

2001

photo

Dünyanın ilk Lomography mağazası Viyana’da açıldı. Duvarları Lomograflarla (LomoWall) dolu olan mağazada dünyanın farklı yerlerinden gelen yaratıcı ürünler ve Lomography’nin tüm yelpazesi vardı. Ayrıca, gelişen Lomography topluluğunun istekleri doğrultusunda farklı analog atölyeler ve etkinlikler de yapılıyordu.

2005

photo

Dünyanın ilk kompakt Fisheye fotoğraf makinesi ile fotoğrafçılık alanında bir çığır açtık. 170 derece dairesel balıkgözünü 35mm bir fotoğrafa sığdıran Fisheye One, balıkgözü fotoğraf çekmenin en kolay ve rahat yöntemini sundu!

2006

Efsanenin doğum yılı. LC-A+, orijinal LOMO LC-A’da olduğu gibi keskin kontrast, derin doygunluk ve belirgin vinyetlerin yanı sıra, heyecan veren yeni özellikler de içeriyordu – Bulb Modu, Çoklu Pozlama Butonu ve yepyeni tasarlanan LC-A+ aksesuarları!

2007

photo

Lomography biricik Diana F+'yı yaratıyor. 1960’lar klasiğinin modern bir yorumu olan bu orta format fotoğraf makinesi, Lomography'nin en belirgin özellikleri haline gelen şeylerle dolu - bulb modu, çoklu pozlama modu ve birçok aksesuara sahip!

2008

photo

Lomography film yapımına geçer. İki zorlu fotoğraf işleme tekniği olan çapraz banyo ve kırmızılaştırmak — ilk Lomography filmlerinin tanıtımıyla daha kolay hale geldi: Lomography X-Pro ve Lomography Redscale.

2011

Lomography fotoğrafik alanı kasıp kavurdu ve videografi dünyasına adım atıyor. Lomo LC-Wide, La Sardina ve sınırlı sayıda Lomo LC-A+ Rusya Günü'nü piyasaya sürdükten sonra Lomography, LomoKino'yu yarattı: 35mm filmde 144 kareye kadar bir film çeken bir retro film yapımcısı.

2012

Lomography’nin 110 filmi geri getirdiğini duyurduk! Bu film formatı 2009’dan bu yana üretilmiyordu ve onu Orca B&W 110 film ve Tiger CN 110 gibi iki klas film üretimiyle geri getirmekten gurur duyduk. Bunu kendi 110 format fotoğraf makinesi üretimimiz takip etti – Fisheye Baby 110 ve Diana Baby 110. Dünyanın ilk 6×12 pozlama formatında, otomatik pozlamalı fotoğraf makinesi olan Belair X 6-12’nin lansmanını yaptık.

2013

photo

2013, Lomographic buluş ve ilk Film Fotoğrafçılığı Günü için büyük bir yıl oldu. İlki, analog fotoğrafları dijital ortama aktaran ve cep boyutunda bir cihaz olan Lomography Smartphone Scanner. Ardından Petzval 85 Sanat Lensi — efsanevi Petzval portre lensinin günümüz analog ve dijital SLR'ları için yeniden keşfi. Son olarak, 35mm ve 120 formatlarında saykodelik renk değiştiren LomoChrome Purple Film.

2014

Lomography, süper yaratıcı Lomo'Instant adlı ilk şipşak fotoğraf makinesini üretiyor. Ve hepsi bu kadar değil - New Russar+ Sanat Lensi, Lomography Cine200 Tungsten Film'i ve LomoChrome Turquoise 35mm filmi koleksiyonuna ekliyor.

2016

Lomografik yenilik için bir başka büyük yıl. Daguerreotype Achromat 2.9/64 Sanat Lensi, yani dünyadaki ilk fotoğrafik optik lens yeniden icat edildi. Sonra, Lomo'Instant Automat, her çekim koşulunda mükemmel şekilde sonuç veren süper yaratıcı bir şipşak fotoğraf makinesi. Daha sonra Lomography, yaratıcı ve deneysel fotoğraf dünyasında dünyanın en büyük yarışma serisi olan TEN AND ONE Yıllık Lomography Fotoğraf Ödülleri'ni başlattı ve bir sürü şaşırtıcı ödül dağıttı.

2017

Uluslararası Lomography Topluluğu'nun doğumundan yirmi beş yıl sonra, Lomography hala analog, deneysel ve yaratıcı fotoğrafçılık sihrini canlı tutuyor. Bu yıl, cam mercekli ilk geniş açılı şipşak fotoğraf makinesi olan Lomo’Instant Automat Glass ile anlık fotoğrafçılığı yepyeni bir netlik seviyesine çekip; Neptune Convertible Sanat Lensi Sistemi ile dünyadaki analog ve dijital fotoğrafçılara sınırsız yaratıcılık olanakları getirdi.