photo logo

Gold Plated

photo

lens


All the dreamy effects you love wrapped in a limited edition gold-plate design

This new Art Lens is our popular reinvention of Charles Chevalier’s 19th century optical design as you’ve never seen it before. A lustrous, gold-plated addition to our Daguerreotype Achromat collection, it’s sure to stand out from the crowd.

photo

Limited Edition Aperture Plates

Complete with a set of limited edition gold-plated aperture plates to create incredible Lomographic lens flares, or keep them as a collectable photography accessory.Dagerreyotipi Akromatik Lens, dünyanın ilk fotografik optik lensinden ilham alınarak yaratıldı - 19. Yüzyıl'da, Charles Chevalier'in, Dagerreyotipi fotoğraf makinesi için icat ettiği lens. Akromatik lensi, neredeyse 2 asır sonra, modern dönem fotoğrafçılar ve film yapımcıları için güçlü bir araç olarak yeniden tasarladık.

Rüyamsı görselliğe muhteşem bir geri dönüşü kutlamak için, jilet keskinliğinde fotoğraflar çekebilir ya da dünyanı, ipeksi, yumuşak bir odakla çevreleyebilirsin. Alan derinliğini daha önce hiç olmadığı gibi kontrol et - sonsuz bokeh etkileri ve yepyeni Lumière ve Aquarelle Waterhouse Diyafram Plakaları. Işık, değişik ruh halleri ve dramatik özel efektler konusunda ustalaş.

Küçük bir fabrikada, elde üretilen Akromatik Lens, günümüzün modern analog ve dijital fotoğraf makineleriyle uyumlu olması için yeniden tasarlandı - Canon EF, Nikon F ve Pentax K bayonetlerle uyumlu ve farklı bayonet adaptörleri ile birleştirildiğinde çok daha fazla modelle birlikte kullanılabiliyor. Lens, şık pirinç, siyah ya da krom kaplama tasarımla geliyor.

Benzersiz bir fotografik deneyim sağlamak için, Dagerreyotipi lensin tüm teknik özellikleri, göz alıcı tasarımından, en küçük detaylarına kadar tekrardan ayarlandı.

Holy crowdfunding success Batman! Lomography has done it again, and by “done it” we mean launched an incredibly successful Kickstarter campaign.

– Petapixel

Lomography has long been known to bring back the charm and fun of vintage photography, but they have just gone a step further and recreated the world’s first photographic lens. — the Daguerrotype Achromat 2.9/64 Art Lens.

- Hypebeast

The lens is designed to offer crisp sharpness, silky soft focus, and control of depth of field with multiple bokeh effects.

- Ephotozine

Lomography’s brand new Daguerreotype Achromat 2.9/64 Art Lens is the ultimate throwback to the world’s first optic lens from 1839.

- Format

La marque Lomography sort une version revisitée du de l’Achromat, une optique ludique et créative reprenant les caractéristiques de son aïeul.

– Réponses Photo

Lomography’s Art series lenses always have something special about them, and its latest on Kickstarter is a sheer beauty

- Digit

Teknik Detaylar:

 • Odak Uzaklığı: 64mm
 • En Açık Diyafram Değeri: f/2.9
 • Diyafram Değerleri: Waterhouse diyafram plaka seti, f/16'ya kadar
 • Lens Bayonet Profili: Canon EF, Nikon F ya da Pentax K
 • En Yakın Odak Uzaklığı: 0,5m
 • Odaklama Mekanizması: helikoit
 • Görüntü Çapı: 44mm
 • Görüş Açısı: 37 derece
 • Filtre Girişi: 40.5mm
 • Elektronik Kontaktlar: Hayır
 • Lens Yapısı: 1 grupta 2 element