Lomogon

Bunu kendi dilinde okumak ister misin? Şu dillerde çeviriler hazırladık: English, Deutsch, français, italiano, Nederlands, Türkçe, 한국어, 日本語, ไทย, 简体中文, 繁体中文.

Bir kez daha Kickstarter’da olmaktan mutluyuz! 10. projemiz olan Lomogon gezi ve sokak fotoğrafçılığı için yeni bir klasik. Planlanan perakende fiyatı üzerinden %40 indirimle sahip ol. Bu lens diğerlerine benzemiyor, çünkü:

Karşınızda Lomogon

Samples

Sokak ve gezi fotoğrafçılığını tazelemek için bir lens tasarladık. Karşınızda Lomogon - 32 mm odak uzaklığı ile dünyanı genişletecek. Ama Lomogon standart bir geniş açılı lens değil. Siyah plastik ekipmanların, hiper iletişimin ve dijital doygunluğun hüküm sürdüğü bu günlerde, bu ekipmanın macerayı günlük hikayelerine taşımasını istedik. Retro bir tasarım için vintage optiklerden esinlenip, dışardan gezi tutkusu yaratırken, içerden zamana meydan okuyan bir karakter sunan fotoğraflar çekmeni sağlayacak bir lens ürettik.

“Pek çok modern tasarımda kaybolan bir görüntü ve hissi geri getiriyor. Sonuçta önemli olan karakter. Herhangi bir standart kamerayla bu benzersiz ve farklı görüntüleri elde edemezsiniz - kesinlikle bir telefonla veya o serideki hiçbir şeyle elde edemezsiniz.” — Daniel Schaefer (Fotoğrafçı & Optik Uzmanı, New York)

Gezi ve Sokak Fotoğrafçılığına Yeni Bir Bakış

Birçok fotoğrafçı için, geniş açılı bir lensle ilk kez çekim yapmak, fotoğrafçılığı yeniden keşfetmek gibidir. İnsan gözüne çok yakın bir odak uzaklığı olan 0,4m en yakın odak uzaklığı ile nesnelere yaklaşabilir, çerçeveyi doldurabilir ve “gerçekten orada olma” hissini yaratabilirsin.

“Açının genişliği, gerçekten size birçok ayrıntı içeren zengin bir fotoğraf kompozisyonu veriyor, ancak resminizi bozmuyor. Bu gerçekten önemli. ” — Julia Grandperret (Fotoğrafçı, Paris)

“Geniş açılı bir objektife çekim yapmak dünyadaki en yararlı şeylerden biri” — Geoff Thompson (Fotoğrafçı, New York)

Şık ve Uğraşmasız Bir Diyafram Mekanizması

Lomogon’un çevirmeli diyafram mekanizması, Lomography’ye özgü tıkla ve dur hissi ile çalışır, bu da her diyafram değerini çevirirken yerine oturduğunu hissedeceksin anlamına gelir. Diyafram değerleri arasında geçiş yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Wheel

Daha ne? Bu çevirmeli mekanizma, mükemmel bir şekilde dairesel diyaframlara izin veriyor - bunu bıçak sistemiyle elde etmek imkansız - ve böylece çok güzel bir bokeh etkisi elde edebiliyorsun. F2.5 ila f11 aralığını kapsıyor.

“Diyafram halkası harika - diyaframın mükemmel bir daire olmasını sağlıyor; bu da bokeh etkisinin gerçekten çok güzel olacağı anlamına geliyor.” — Kevin Meredith nam-ı diğer Lomokev (Fotoğrafçı, Brighton)

“Çevirmeli sistem ile diyaframımı değiştirmeyi seviyorum çünkü bu hızlı bir geçiş sağlıyor. Gruplar ve ışıklar hareket ederken diyafram değerimi olabildiğince çabuk değiştirebiliyorum, bu da kusursuz devamlı fotoğraf çekimi sağlıyor.“ — Coco Alexander (Fotoğrafçı, New York)

Dikkatlice Hazırlanan, Güzel Tasarımlı Bir Obje

Lomogon ünlü Rus üreticisi Zenit ile birlikte, en iyi cam optikler kullanılarak, Merkez Çin’deki Yangtze nehri yakınlarında küçük bir fabrikada elde birleştirildi. Bu da, her seferinde net ve keskin çekimler yapacak anlamına geliyor. Dalgalanan yelkenlere, karavelalara ve altın pusulalara bir gönderme olan detaylara ve retro dış görünüme dikkat etmekten hoşlanacağını umarız.

“Lomogon lens, diğer tüm Lomography Sanat Lensleri kadar güzel. Kullandığınız lensi beğenmenizin çok önemli olduğunu düşünüyorum, lensle sokağa çıkmak iyi bir fotoğraf çekmenin ilk adımı ” — Daniel Schaefer, Fotoğrafçı & Optik Uzmanı, New York

“Tasarım her şeydir. Kamera ve lenslerin dış görüntüsünün, modelin onları fotoğraflamanızdan ne kadar heyecanlı olduğu konusunda kesinlikle bir rol oynadığını düşünüyorum.” — Ruby June (Fotoğrafçı, New York)

Dünyanın Etrafından Maceralarla Şekillendi

Lomogon keşif fikriyle geliştirildi. Tayland’ın tropikal plajlarından Manhattan’ın metro istasyonuna kadar; İzlanda fiyortlarından baş döndürücü bir Parisli oyun salonuna kadar Lomogon, fotoğraf serisi, müzik videoları, belgeseller ve daha fazlası için dünyanın her yerindeki fotoğrafçılar ve videografçılar tarafından test edildi.

“Sokakta fotoğraf çekmek için ilham almanın tek yolu seyahat etmek ya da kendinizi yeni çevrelere, yeni ortamlara sokmak, yeni insanlarla tanışmak. İlham almak - bence bu önemli.” — Adrian Morris nam-ı diğer Mowgli (Fotoğrafçı, Barcelona)

“Diğer DSLR lenslere kıyasla, Lomogon çok daha hafif ve çok daha küçüktür, bu da seyahat ederken çantanıza koymak için mükemmel demek.” — Wilson Lee (Fotoğrafçı, Hong Kong)

Film Çekmek İçin Harika Bir Araç!

Sadece fotografik yetkinlikleri için övgü almayan Lomogon, aynı zamanda işlerine deneysellik katmak isteyen videocular ve yönetmenler için de ideal. Özel bokeh etkisi ve değiştirilebilir alan derinliği sunan Lomogon, videolara benzersiz, sinematik bir görüntü katıyor.

“Farklı diyafram değerleriyle çekim yaparken çok eğlendim. Diyaframlar arasında geçiş yaparken diyafram kadranının tıklanmasını beklemek yerine, belirli bokeh efektleri oluşturmama izin veren iki seçenek arasında durdum.“ — Alfredo Buonanno (Fotoğrafçı ve Yönetmen, Napoli)

LC-A Mirası

Lomography’nin 25 yılını kutlayan Lomogon’un karakteri için Lomo LC-A’dan ilham aldı: 1992’de tüm Lomography hareketini ve estetiğini başlatan küçük fotoğraf makinesi. Cesur kontrast, tatlı doygunluk ve duygulu vinyetler yaratıyordu. Şimdi Lomogon bu klasik görünümün bir kısmını yeniden yaratıyor - fakat yüksek çözünürlükte dijital ve analog SLR’ler için. Daha şeffaf görüntüler için düşğk diyafram değerlerinde azaltılabilen bir estetik.

“LC-A ile ilgili en büyük şey lensiydi - bu kadar çok miktarda ışığa izin vermesiydi. Ve bu kadar iyi tanıdığım bir lensi almak ve DSLR’lar ile çalışacak şekilde yeniden tasarlamak… Bu çok büyük bir şey çünkü bu estetiği dijital dünyaya getiriyor.” — Kevin Meredith nam-ı diğer Lomokev (Fotoğrafçı, Brighton)

Öyleyse kadehlerimizi 1982’de Rusya’nın St. Petersburg kentinde doğan ve 1991’de Prag’daki eski bir hurda dükkanında, bir grup Viyanalı öğrenci tarafından keşfedilen LC-A fotoğraf makinesi için kaldıralım. Bu öğrenciler bizdik ve Uluslararası Lomography Topluluğu böylece doğdu.

Biraz da Tekniğe Girelim

Lomogon hem teknolojinin en üst seviyesini hem de parlak, nostaljik bir obje yapısını yansıtan bir lens. Altı grupta altı çoklu kaplamalı mercek elemanı ile inşa edilen Lomogon, bozulmaları en aza indirmek ve mikro kontrastı iyileştirmek için optik sapmaları düzeltir ve çekimlerinize daha zengin renkler ve ton geçişleri sağlar. Ve en yakın netleme mesafesi olan 0,4 m ile keskin netlikte ve güzel yüksek çözünürlükte en küçük ayrıntıları bile yakalayabilirsin.

Apertures

Dijital ve Analog Fotoğraf Makineleri ile Uyum

Lomogon Sanat Lensi Canon EF ve Nikon F bayonet opsiyonlarına sahip. Full frame sensörler için üretilmiş olmasına rağmen kırpma faktörlü makinelerle de çok güzel sonuçlar yaratır. Adaptörler yardımıyla pek çok sistem ve aynasız kamera ile kullanılabilir: Sony E mount, Fuji X, Micro 4/3, Canon RF, Nikon Z ve çok daha fazlası!

Compatibility

Eğer Lomogon’un senin makinen için uygun olup olmadığı konusunda soruların varsa, bize Kickstarter üzerinden mesaj göndermen yeterli. Arkadaş canlısı müşteri hizmetlerimiz bunu senin için kontrol edebilir!

Lomogon’u Yaratmamıza Yardım Et

Sana yepyeni bir Lomography Sanat Lensi sunmaktan gurur duyuyoruz ve yaratıcı sürecini dünyadaki fotoğraf meraklıları ile paylaşmak için Kickstarter’a geri dönmekten dolayı heyecanlıyız. Geçtiğimiz yıllarda, Lomogon’u kusursuz bir fotoğraf ekipmanı haline getirmek için çok çalıştık. Bununla birlikte, daha yapılacak çok iş var. Bu projeye destek vererek tamamlanması için son adımlarda bize katılacağını umarız!

Son Kickstarter projelerimiz için aldığımız destekten dolayı müteşekkiriz ve bu destekten ilham aldık. Teşekkür olarak, Kickstarter’daki Lomogon destekçilerine daha da büyük tasarruflar sunuyoruz. Lomogon’un planlanan perakende satış fiyatı 699USD’den başlayacak, ancak destekçilerimiz bu lense % 40’a varan indirimlerle sahip olacaklar. Lomogon’un Kasım 2019’a kadar teslimat için hazır olmasını hedefliyoruz (lütfen bunun yalnızca bir tahmin olduğunu unutma). Desteğin ile Lomogon, diğer tüm lenslerden farklı, geniş açılı bir lens olacak.

Bizi Nasıl Destekleyebilirsin?

Lomogon’u desteklemek çok basit…

  1. Kampanya Sırasında: Hazırladığımız mevcut ödüller listesinden bir kademe seç, kargo ülkeni belirle ve çıkışa git. Destek tutarı sadece rezerve edilecek ve kampanya başarı ile tamamlandıktan sonra kartından tahsil edilecek!
  2. Kampanyadan Sonra: Kampanya tamamlandıktan sonra sana kargo adresini ve desteğinin detaylarını sorduğumuz bir anket göndereceğiz. Bundan kısa süre sonraysa ekstra ürünler seçmene olanak sunucak bir eklenti listesi yollayacağız. Bu listeden 13 ABD Dolarından başlayan tutarlarla farklı adaptörler (Fuji X, Sony E-mount, Micro 4/3 cameras gibi…) ya da Kickstarter destekçilerimize özel indirimlerle ek aksesuarlar satın alabilirsin.

Eğer bir distribütörsen ya da bir mağaza sahibiysen ve yüksek adetlerle sipariş vermek istiyorsan, bize help@lomography.com adresinden ulaşabilirsin.

Lomography de Nedir?

1992 yılında, bir grup Viyanalı öğrenci tarafından kurulan Uluslararası Lomography Topluluğu, fotoğrafçılığın vahşi çocuğudur. Ateşli tutku ve merakımızın da desteğiyle, 1980’lerin en popüler Rus kamerası olan ve günümüzde ilginç estetiği ile ünlü olan Lomo LC-A’ya rastladığımızda başladı her şey. Hiç vakit kaybetmedik ve On Altın Kurallarımızı (lomography.com/about/the-ten-golden-rules) yarattık ve o zamandan beri dürüstçe takip ettik. Bugün - 1 milyondan fazla yaratıcı üyeyle - Lomography kendini serbest bırakmak için bir izin; İlhamını tutuşturmak için bir davet ve çekimlerini dünyanın dört bir yanına ulaştıracak bir platform. İster tam bir acemi ol, istersen de deneyimli bir profesyonel, inanılmaz bir şey yaratma gücüne sahip olduğuna inanıyoruz. Çılgın renk değiştiren filmlerden, özel Sanat Lenslerine, yenilikçi şipşak fotoğraf makinelerinden, klasik analog kameralara, kendimizi ihtiyacın olan tüm fotoğraf araçlarını tasarlamaya ve üretmeye adadık.

TESLİMAT BİLGİLERİ

Lomogon Sanat Lensi dünyadaki çoğu ülkeye gönderilmeye hazır olacak. Kargo takip linklerini lensler sevk edilmeye başlandıktan sonra göndereceğiz.

Tüm nakliye ve taşıma detayları için lütfen SSS bölümüne bakmayı unutma. Projeyi desteklemek istiyorsan, ancak ülken ödeme ekranındaki menüde listelenmemişse veya nakliye ile ilgili başka soruların varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinme.

Risk ve Zorluklar

Dokuz hırslı Kickstarter projesini başarıyla tamamlamış olmaktan gurur duyuyoruz. Lomogon’u hayata geçirmek için çok çalışıyoruz, ancak bu tür projelerde her zaman bir risk unsuru bulunduğunun farkındayız. Beklentilerini karşılayan kusursuz bir fotoğraf ekipmanı sunmaya kendimizi adadık. Mükemmelliğe olan bağlılığımız, ilk sevkiyatın Kasım 2019’da gerçekleşeceği anlamına geliyor. Her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için üreticilerimizle yakın çalışmamıza rağmen, üretim ve teslimatta beklenmeyen gecikmeler her zaman bir olasılıktır. Her adımda seni bilgilendirmeye söz veriyoruz. Sanat Lensleri ailesini genişletmeye çok hazırız ve seninle birlikte Kickstarter’a dönmekten heyecan duyuyoruz. Lomogon’u gerçeğe dönüştürmek için bize katılacağını umarız!

FAQs

Bu nefes kesen fotoğrafları ve videoları kim çekti ve sanırım gezi ve sokak fotoğrafçılığı hakkında hayatımda gördüğüm en iyi üç dakikalık videoda kim oynadı?

xxx

Lomogon 2.5/32 Sanat Lensi için tahmin edilen sevkiyat zamanı nedir?

Lomogon 2.5/32 Sanat Lensinin beklenen teslimat tarihi Kasım 2019 olacak.

Bulunduğum lokasyona kargo bedeli ne kadar olacak?

Dünyanın farklı yerlerindeki kargo ve taşıma tutarlarımızı aşağıda bulabilirsin:

ABD, Kanada: 0$. Hong Kong 10$. AB: 16$. Tayvan, Singapur, Makao, Çin, Güney Kore, Endonezya, Filipinler, Malezya, Tayland ve Vietnam: 15$. Avustralya, Yeni Zelanda, Papa Yeni Gine, İsviçre, Norveç, İsveç, Finlandiya: 25$. Ukrayna: 40$. Türkiye: 50$. Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Uruguay, Beyaz Rusya, Kazakistan, Peru, Rönesans, Venezuela: 100$. Dünyanın geri kalanı: 35$. Eğer gönderi adresin Türkiye ya da Rusya ise, gönderin destek paketinde yazandan bir ay kadar daha geç ulaşabilir. Bunun nedeni gümrük sürecinin farklı işliyor oluşu.

Eğer kargolama ve taşıma ücretleri hakkında farklı sorularında olursa, lütfen bizimle bağlantıya geçmekten çekinme!

Kargom için gümrük bedeli ödemem gerekecek mi?

Destek paketlerini AB, ABD, Japonya ve Hong Kong’taki nakliye merkezlerinden dağıtacağız. Sonuç olarak, bu bölgelerdeki destekçilerin ek ithalat ücretleri ödemeleri gerekmeyecek. Güney Amerika, Afrika ve dünyanın geri kalan bölgelerindeki destekçilere paket gönderimlerini TNT ile yapıyoruz. TNT malları beyan edip ve gümrük beyanını kontrol ediyor. Ödeyeceğin vergi miktarı, bu deklarasyona dayanarak hesaplanacak ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterecektir. Malların değeri, doğası ve gönderilen ürünler, ödemen gereken vergi miktarını belirleyecek faktörlerdir. TNT, bu vergilerin üstünde, ithal edilen ürünlerin gümrükleme işlemlerini tamamlamak adına “Gümrük İdaresi Maliyetleri”ni ek bedel olarak ekleyecektir. Bu ücretlerin bu sayfada listelenen Kickstarter Nakliye ücretlerine dahil olmadığını lütfen unutma! Yerel distribütörler vasıtasıyla Rusya ve Türkiye’ye ithalatımızı organize ediyoruz. Bu, bu bölgeye parseller üzerinde hiçbir ithalat vergisi olmayacağı anlamına gelmektedir, ancak daha uzun nakliye sürelerinin beklenmesi beklenmektedir.

ABD destekçileri için hangi ek Satış Vergileri olacak ve bunları nasıl ödemeliyim?

Eyalet ve Şişir Vergileri kampanya bitiminden sonra toplanacak. Ürün sevkiyatını yapmadan önce bir ödeme daha yapman gerekecek. Kargo sürecine başlamadan önce bu konuda seninle direkt olarak bağlantıya geçeceğiz.

Kargo adres bilgilerini ne zaman ve nasıl toplayacaksınız?

Kickstarter kampanyası bittikten sonra bir anket gönderip, senden adres bilgilerini isteyeceğiz. Bu anketi kampanya biter bitmez değil de, kargolama tarihine daha yakın bir zamanda da gönderebiliriz (ne kadar geç gönderirsek, adresinin değişme ihtimali o kadar az olacaktır). O nedenle eğer anketi kampanya biter bitmez göndermezsek endişelenme!

Faturada kargo bedelini sıfır ya da düşük olarak gösterebilir misiniz? Yüksek gümrük masraflarından kaçınmak isterim.

Üzgünüz, ama gümrük kanunları gereğince bir ürünün bedeli belirtilmek zorunda olduğundan, değeri sıfır ya da hediye/bağış olarak belirtemeyiz. Ülkendeki gümrük ofisleri ile, gümrükleme masraflarının ne kadar tutacağını teyit edebilirsin.

PayPal ile ödeme yapabilir miyim?

Üzgünüz ama Kickstarter kampanyalarında PayPal ile ödeme yapmak mümkün değil, sadece kredi kartı ile ödeme yapabilirsin. Eğer ödeme ile ilgili sorun yaşıyorsan, bize özel mesaj gönderirsen, yaşadığın sıkıntıyı gidermek için elimizden geleni yapacağız.

Desteğim için kredi kartımdan tahsilat ne zaman yapılacak?

Sadece Lomogon başarıyla finanse edilip, Kickstarter kampanyası sonuçlandığında kredi kartından çekim yapılacak.

Bana ödüller ve özellikle seyahat hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz?

Bir önceki Kickstarter projemizin ödülü olarak bizi Viyana’da ziyaret etmeye gelen Kickstarter destekçilerimizle çok güzel zaman geçirdik ve efsanevi bir hafta için sizlerlede tanışmayı dört gözle bekliyoruz! Otantik ve gerçek bir Lomography deneyimi sunmak istiyoruz bu yüzden seyahat gezimiz genel merkezimizin olduğu Viyana’da. Bizimle geçireceğin 5 gün içinde, Viyana’nın kalbinde bi hotelde kalıcaksın. Ayrıca seni gizemli bir geziye çıkarıcaz!

Gezi Mayıs 2020 için planlanıyor ve 1 kişi için aşağıdaki bütün harcamalar dahil (fazladan harcamalar ekstra olan insanlara geçerlidir) 5 gün için konaklama, ve 2 gün için yemekler ve içecekler. Kendi uçuşun ve ekstra harcamaların sana ait. Eğer tarihler sana uygun değilse, daha sonra Viyana’yı ziyaret etmen için tarihi değiştirebiliriz. Ama özel etkinlikler için karalaştırdığımız tarihler fiks.

Eğer geziyle ilgili sorun var ise lütfen bize mesaj at! Eğer daha fazla insan getirmek istiyorsan, ayarlanabilir ama ekstra maliyetleri olabilir (Ki bu Kickstarter kampanyasından sonra Viyana’ya gelmeden önce ayarlanır)

Bu proje için ek hedefleriniz var mı?

Bu proje için planlanan ek hedefler yok.

Lomogon 2.5/32 Sanat Lensinin perakende satış fiyatı ne olacak?

Lomogon 2.5/32 Black Anodized Aluminium Sanat Lensinin perakende satış fiyatı şu anda 499 ABD Doları olarak planlanıyor. Black Brass Edition 549 ABD Doları, Parlak Brass Edition ise 599 ABD Doları olacak. Bu yüzden Super Early Bird Fırsatı ödülleri ile lensinizde %40 tasarruf edeceksin!

Hangi lens bayonetini tercih ettiğimi nasıl seçiyorum?

Proje başarıyla tamamlandıktan sonra sana bir anket göndererek, gönderi adresini ve tam olarak hangi ödüllerini tercih ettiğini soracağız. Bu aşamada hangi bayoneti tercih ettiğini belirtmeni isteyeceğiz. Canon EF ve Nikon F arasında seçim yapabileceksin. Ayrıca kampanya sonrasında Sony E-mount, Fuji X & Micro 4/3 Lens adaptörlerini de özel bir teklifle sunacağız.

Kampanya sırasında Lomogon 2.5/32’m için adaptör alabilir miyim?

Kampanya sonrasında Sony E-mount, Fuji X & Micro 4/3 Lens adaptörlerini de özel bir teklifle sunacağız.

Ek ödüllerde sunulan diğer ürünler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum.

Bu linklere tıklayarak, aşağıdaki ürünler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsin.

Proje bittikten sonra ya da siz bana anketi gönderdiğinizde de ek ödül seçebilir miyim?

Proje başarıyla tamamlandıktan sonra destekçilerimize özel bir eklenti listesi göndereceğiz. Farklı adaptörler (Fuji X, Sony E-mount, Micro 4/3 cameras, vb.), renkli filtreler, aksesuarlar ve çok daha fazlasını öneceğiz.

Size nasıl direkt mesaj gönderebilirim?

Bize mesaj göndermek çok kolay - tek yapman gereken ana sayfamızın üst kısmında yer alan “Contact” tuşuna tıklamak (yeşil “Back This Project” yazısının hemen altında).

Lomogon ile diğer Lomography Sanat Lensleri arasındaki fark nedir?

Her bir Lomography Sanat Lensi en iyi optiği kullanarak el işçiliğiyle üretilmiş olsa da, her biri farklı bir karakter sunar. Lomogon, orijinal LOMO LC-A’nın canlı renkleri, keskin kontrastı ve yumuşak vinyetlerini fotoğraflarında elde etmeni sağlar; ancak daha önce hiç olmadığı kadar yüksek çözünürlükte. Portfolyolar için mükemmel, güzel girdap bokeh arka planları sunan Petzval 85 ve Petzval 58 Sanat Lenslerimizin aksine, Lomogon, odaklandıklarınızdan daha net bir arka plan elde etmeni sağlar. Bu, geniş açıklıklarda yumuşak bokeh keyfini çıkarırken, anlık manzaralarının, samimi yakın çekimlerin ve kendiliğinden oluşan sokak sahnelerinin her ayrıntısını yakalamanızı sağlar. Yeni Jüpiter 3+ ve Yeni Russar + şık, gümüş gövdeler iken, Lomogon parlak siyah ve cesur pirinçte bulunur - çığlık atan yelken, karavan ve altın pusulaları anımsatarak. Bir vintage görünüme sahiptir, ancak yine de küçük ve tüm dünya çapında maceralarını almaya yetecek kadar hafif.

Çevirmeli diyafram sistemi nasıl çalışıyor?

Çevirmeli diyafram sistemi anlık çekimler için ideal. Vintage lenslerin tarzından esinlenilerek üretildiği için Lomogon çok güzel retro bir görüntüye sahip. Diyafram değiştirmek için tek yapman gereken, diyafram sistemini çevirmek. Lomography’nin kendine özgü “klik ve dur” hissi ile her diyafram değerinin yerine oturduğunu rahatlıkla hissedeceksin, böylece kompozisyonunu yaparken rahatça diyaframını değiştirebilirsin.

Her diyafram mükemmel bir daire şeklinde. Böylece her fotoğrafında güzel bir bokeh oluşacak - özellikle daha açık diyafram değerlerinde.

Lomogon su ve hava koşullarına dayanıklı mı?

Lomogon hafif bir su sıçramasından etkilenmeyecek olsa bile su geçirmez değil.

Lomogon’un görüntü çapı nedir?

Lomogon’un görüntü çapı 44mm.

Lomogon’da elektronik kontakt opsiyonu olacak mı?

Hayır, Lomogon’u elektronik kontaktlarla çalışacak şekilde tasarlamadık. Lomogon’un güzelliği tamamen manuel oluşundan geliyor. Mekanizmayı çevirdiğinde diyaframların yerine oturduğunu hissedeceksin ve odaklamayı helikoid bir sistem kullanarak yapacaksın.

Lomography olarak tam manuel objektiflere bayılıyoruz. Bu sistemler sana otomatik bir mekanizmaya dayanmak yerine odaklanma ve diyafram inceliklerinde ustalık kazanmayı öğretiyorlar. Lomogon, yalnızca seyahatler için değil, aynı zamanda daha iyi fotoğraf becerileri kazanma yolunda bir yolculuk merciidir.

Lomogon’un yapımında hangi malzemeler kullanılıyor?

Maalesef, tüm mercek üreticilerinin standart uygulaması olduğu gibi, bu merceği üretmek için kullandığımız tüm malzemeleri açıklayamıyoruz. Bununla birlikte, Lomogon Sanat Lens’i en uygun malzemeleri (örneğin pirinç ve çok katmanlı cam optik) kullanarak, hassas ve profesyonel mühendislikle ürettiğimizi söyleyebiliriz.

Lomogon’un boyutları ve ağırlığı nedir?

Lomogon’un kesin ağırlığı ve boyutu hala hesaplanıyor. Mümkün olduğunca küçük ve hafif hale getirmek için optimizasyon yapıyoruz. Kesinlikle küçük bir çantaya koyup nereye gidersen yanında götürebileceksin!

Lomogon’un pirinç kaplaması paslanır mı?

Lomogon Sanat Lensi’min pirinç yüzeyinde korozyondan kaçınmak için özel bir vernik kullanıyoruz. Tabii ki, merceğini her gün kullanırsan, sonunda pirinç biraz yaşlı görünmeye başlar - ancak güzel bir patine ile yaşlanacaktır. Objektifin daha da vintage bir görünüme kavuşacak!

Lens nasıl inşa edildi?

Her bir Lomogon, Rusya’daki ünlü Zenit fabrikasında el yapımı olacak. Objektif, altı grupta altı çok-kaplamalı eleman kullanılarak inşa edilmiştir. Güzel bir pirinç, siyah boyalı pirinç ya da siyah eloksallı alüminyum kaplamalı olup, Canon EF ve Nikon F bayonetler mevcuttur.

Lomogon ile hangi adaptörleri kullanabilirim?

Lomogon, çok sayıda adaptör uyumludur. Proje sayfasında eklentiler olarak indirimli fiyatlarıyla için NEX, FX ve MFT adaptörlerini satın alabilirsiniz. Fotoğraf makinenin Lomogon ile uyumlu olup olmayacağından emin değilsen, lütfen yukarıdaki “Biraz da Tekniğe Girelim” bölümünü kontrol et veya bize özel bir mesaj gönder. Sana yardımcı olmaktan çok mutlu oluruz!

Bana efsanevi Lomo LC-A hakkında daha fazla bilgi verir misiniz?

Orijinal LOMO LC-A, Lomografi olarak bilinen ve sevilen, küresel aktif yaratıcı fotoğraf hareketine yol açan küçük Rus fotoğraf makinesidir. Güneş ışıltılı görüntüleri ile ünlü ve sevilen LC-A, şu anda kesin Lomo estetiği olarak gördüğümüz şeylerin öncüsü oldu: yumuşak, duygulu vinyetler; canlı renkler ve keskin kontrast.

1991 yılınd, bir grup Viyanalı öğrenci, Prag’da, eski makineler satan bir dükkanda LOMO LC-A ile karşılaştı. Kalçadan çekmeyi denediler - işi akışına bırakıp, çekim yaparken vizörden vazgeçerek. Filmlerini banyolattıktan sonra fotoğraflarındaki benzersiz estetikten etkilendiler - ve bu muhteşem makineyi nereden bulduklarını merak eden insanların sorularına boğuldular. Bir yıl sonra, Uluslararası Lomography Topluluğu doğmuş oldu.

Çeyrek yüzyıl sonra, bir benzersiz estetiği - ve beraberinde getirdiği daha özgür ve yüksek sesli çekim tekniğini - dünyanın her yerindeki fotoğrafçı ve yönetmenlere sunuyoruz. LOMO LC-A’nın orijinal optik tasarımını, Lomo görüntüsünü dijital ve analog SLR’lara taşıyan bir objektif olan Lomogon’u oluşturmak için yeniden tasarladık, güçlendirdik ve iyileştirdik.

Lomogon’u video çekimlerinde de kullanabilir miyim?

Evet! Lomogon, hareketli görüntü çekimleri için mükemmeldir. Bu sayfadaki tüm videolar Lomogon kullanılarak oluşturuldu ve dünyanın dört bir yanındaki testçiler Lomogon’u müzik videolarından belgesellere kadar her şeyi yaratmak için kullandılar. Lomogon, 32mm odak uzaklığı sayesinde arka planda daha fazla odaklanmanı sağlar. Bu, manzaralarının, samimi yakın çekimlerin ve kendiliğinden oluşan sokak sahnelerinin her ayrıntısını yakalaman demektir. Katmanlar oluşturacağın çekim yaparken bile diyafram değerini değiştirerek ile deney yapabilir ve tamamen estetik bir estetik deneyebilirsin.

Lomogon ile Lomo LC-A Minitar-1 Saat Lensi arasındaki fark nedir?

Lomogon’da, Minitar-1’de orijinal Lomo LC-A’dan esinlenilerek üretildi. İkisi de canlı renkler, yoğun kontrast ve yumuşak vinyetler yaratıyor. Ancak Lomogon, daha önce olduğuna göre çok daha yüksek çözünürlüklü benzersiz bir estetik sunuyor, düşük diyafram değerlerinde ise bu görüntüyü daha aza indirgemek mümkün. Leica M bayonet makinelerle uyumlu olan rangefinder Minitar-1’in eksine, Lomogon Canon EF ve Nikon F bayonetli (D)SLR fotoğraf makineleriyle kullanım için tasarlandı. Minitar-1 alan odaklama sistemi ve lensin yanından değiştirilen diyafram değerlerine sahipken, Lomogon benzersiz bir çekim deneyimi için klasik odaklama sistemi ve çevirmeli diyafram mekanizmasına sahip.