Daha Önce Görülmemiş Bir Bokeh

Yeni Petzval 58 için döngüsel bokeh etkisini daha önce hiç olmadığı kadar kontrol etmene olanak sunacak çığır açan bir mekanizma tasarladık. Bu ne aksamın adı Bokeh Kontrol Halkası ve sana Petzval'e özgü döngüsel bokeh etkisini ayarlamak için tam kontrol sunuyor! Artık her ortamda ve çekim koşulunda hayret uyandıran döngüleri yakalayabilirsin.

Bokeh Kontrol Halkası lensin üzerinde yer alıyor ve 1 ile 7 seviye arasında ayarlanabiliyor. Sadece halkayı çevirerek, Yeni Petzval 58 fotoğraflarında elde edeceğin döngüsel etkinin yoğunluğunu değiştirebilirsin. Daha yumuşak bir döngüsel etki için, halkayı 1. seviyeye getirebilirsin. Eğer daha yoğun bir bokeh istiyorsan, halkayı 7. seviyeye getir ve dünyanın gözlerinin önünde dönüşmesini izle.

58mm Odak Uzaklığı ve Maksimum f/1.9 Diyafram Değeri

Yeni Petzval 58, 58mm odak uzaklığına sahip ve bu, günlük hayatımızda çekmeyi sevdiğimiz sayısız fotoğraf tipi için çok daha uygun bir odak uzaklığı. Maksimum f/1.9 diyafram değeri sayesinde çok daha hızlı enstantane değerleri ve dar alan derinliğinin keyfini çıkartabilirsin. Ne tür bir çekim yapmaya karar verirsen ver, emin olabilirsin ki Petzval, manzara, mimari, sokak fotoğrafçılığı, şehir manzaralar, portreler, moda çekimleri, aile fotoğrafları ve aklına gelen her şeyi fotoğraflarken senin kendini rahat hissetmene olanak sunacak!

Muhteşem Bir Gövdede Özel Rus Camı

Yeni Petzval 58'in ihtişamı, çektiği fotoğrafların ötesine geçiyor. Fotoğrafçılık maceralarında senin ve tanıştığın herkesin ilgisini çekmesi için dış tasarımına olduğu kadar iç optiklerinin tasarımına da önem verdik. Pirinç rengi ya da siyah tasarıma sahip her lens, Rusya'daki Zenit fabrikasının usta teknisyenleri tarafından tek tek elde tamamlandı. Petzval 58'in gövdesi pirinçten üretildi ve tüm lens parçaları üstün Rus camlarıyla inşa edildi.

Modern Çağa Hoş Geldin

Yeni Petzval 58 Bokeh Kontrol Sanat Lensi Canon EF ya da Nikon F formatlarında üretiliyor, yani pek çok farklı analog ve dijital fotoğraf makinesi ile birlikte kullanılabiliyor. Eğer uyumlu bir bayonet ile birlikte kullanırsan, çok daha fazla makine ile uyumlu olacaktır (mesela, Sony A7, Fuji X-Pro 1 ve Micro 4/3 Fotoğraf Makineleri). Ayrıca, dijital makinelerle de uyumlu olduğu için, Petzval kullanarak benzersiz döngüsel bokeh etkili videolar da çekebilirsin. Bu özellikle farklı bokeh kontrol seviyelerini denediğinde çok daha eğlenceli olacaktır.

Petzval 58 günümüzün modern fotoğraf makineleri düşünülerek tasarlanmış olsa da, özünde hala o eski geleneksel dokuyu taşıyor. Öncelikle, Yeni Petzval 58, aynen Petzval 85mm Lens'te olduğu gibi, 19. yüzyıla dayanan Waterhouse diyafram sistemiyle tasarlandı. Ayrıca, neredeyse 200 sene önceki fotoğrafçıların kullandığı dişli odaklama sistemini kullanıyor. Biz bu manuel, elle ayarlama usulünü çok seviyoruz, umarız sen de seversin!

Muhteşem Waterhouse Diafram Plakaları

Waterhouse diyafram sistemi, benzersiz ve lensteki diyafram değerini değiştirmeyi kolaylaştıran bir sistemdir. Diyafram açıklığını kontrol etmek için tek yapman gereken, farklı bir diyafram plakasını makinene takmak. Bu plakalar fotoğraflarına sadece 19. yüzyıldan kalma bir hava katmayacak, aynı zamanda özel tasarlanan diyafram plakaları sayesinde çok daha fazla yaratıcılık opsiyonu sunacak. Yıldız gibi özel bir diyafram plakası tercih ettiğinde, döngüsel bokeh olan bölümlerde sihirli yıldızların oluştuğunu göreceksin. Daha fazlası, sonsuz yaratıcılık için evde bulabileceğin farklı malzemelerle kendi yaratıcı diyafram plakalarını da yapabilirsin.

Yeni Petzval 58 Bokeh Kontrol Lensi, f/1.9, f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11 ve f/16 diyafram değerleri ile geliyor.

Kısa bir Petzval Tarih Dersi

Fotoğrafçılığın en az duyulan hikayelerinden biri, modern fotoğrafçılığın kurucusu sayılan Joseph Petzval'in hikayesidir. Lens tasarımının hikayesi, Dagerreyotipi fotoğraf sürecinin buluşunun ardından, 9 Ocak 1839'da başladı. Uzun pozlama süreleri ve eksik optik hesaplamaların sonucunda, bu noksanlıkları tamamlamak için bir yarış başladı. Bu esnada Joseph Petzval optik alanındaki gelişmelerden haberdar oldu ve geliştirilmiş bir lens tasarımı konusundaki meydan okumayı kabul etti.

Petzval, yaklaşık 6 aylık bir araştırma ve deney sürecinin ardından, ilk lensinin hesaplamalarını 1840 yılında Viyana'da tamamladı. Adını yaratıcısından alan Petzval Lens, fotoğrafçılık dünyasında çok büyük bir etki bıraktı ve 19. yüz yılın en çok tercih edilen lenslerinden biri oldu. Bilimsel hesaplamalar sonucunda üretilen ilk lens olmasının yanı sıra, f/3.6 değeri ile ilk hızlı fotoğrafçılık lensi de oldu (üretildiği tarihteki lenslerle karşılaştırıldığında). Onun sayesinde portre fotoğrafçılığı gelişti.