Yeni Petzval 58 Bokeh Sanat Lensi, döngüsel bokeh üzerinde tam bir usta ama aynı zamanda fotoğrafçılık alanında çok farklı ustalıkları da var. İster yoğun döngüsel bokeh'li şaheserler yarat, istersen de bu efsanevi etkinin daha hafif olmasını hedefler, Petzval fotoğrafçılık deneyimini bir adım öteye taşıyacak tüyolarımızı buradan okuyabilirsin.


Bokeh Kontrol Yüzüğünün Efendisi

Eskiden, döngüsel bokeh etkisini yakalamak uzaklıklar ve arka plana bağlıydı. Yeni Petzval 58'in Bokeh Kontrol Halkası sayesinde artık döngüsel bokeh etkisini daha önce hiç olmadığı kadar kontrol edebilirsin. Haydi, tüm farklı ortamlar ve ayarları 7 farklı bokeh yoğunluk seviyesi ile birlikte dene. Çok kısa sürede, tüm ortamlarda döngüsel şaheserler yaratmakta usta olacaksın!

Maksimuma Çıkart

Bokeh Kontrol Halkasının yanı sıra, farklı ayarlarla bokeh'yi çok daha rahat ayarlayabileceksin! Bokeh etkisini daha da güçlendirmek için kullanabileceğin en iyi yöntemlerden biri, diyafram değerini maksimum olan f/1.9'a çıkartmak. Bu, alan derinliğini daraltacak ve böylece net alanın azalacak ve adha büyük bir bulanık döngüsel bokeh alanı elde edeceksin!

Keskin Nişancı

Minimum, hatta sıfır bokeh'ye ihtiyacın olan bir çekim mi planlıyorsun? Petzval emrine amade! F/11 ya da f/16 gibi daha küçük bir Waterhouse diyafram plakası ile bu (muhteşem) özelliği azaltıp, tamamen keskin bir fotoğraf elde edebilirsin. Bunun yanı sıra, Bokeh Kontrol Halkası'nı 1. seviyeye getirerek daha az belirgin bir bokeh de elde edebilirsin.

Bokeh'ni Öne Çıkart

Yeni Petzval 58 Lens ile ilgili o kadar çok olumlu yön var ki, bunlardan biri Waterhouse Diyafram Plakası sistemi. Bu, diyafram değerlerini değiştirmenin hızlı ve kolay bir yöntemi olmanın yanı sıra, özel tasarımlı diyafram plakaları ile benzersiz deneyler yapmana da olanak sunuyor. Mesela, yıldız şeklindeki diyafram plakası ile, bokeh etkili alanları yıldız desenleriyle doldurabilirsin.

Açık Alanlar

Günlük çekimler için ideal olan 58mm odak uzaklığı ise Yeni Petzval 58, tüm farklı koşullarda güzeller güzeli fotoğraflar elde etmeyi başarıyor - sadece portreler değil! Nefes kesen dağ manzaralarından şehir sokaklarına ya da aile buluşmalarına kadar gözünün önündeki tüm alanı yakalayabilirsin!

Odaklamanın Ustası Olmak

Diyafram plakasız ya da maksimum diyafram değeri olan f/1.9 ile çekim yaptığında, odak alanın çok dar olacak. O yüzden odaklama çarkını ustalıkla kullanmak, net alanların tam istediğin yerde olmasını sağlamak için çok önemli. Eğer dijital bir fotoğraf makinesi ile çekim yapıyorsan, net olmasını istediğin alana zoom yaparak, ekrandan netliğini rahatlıklta kontrol edebilirsin. Eğer göstergen yoksa, o zaman işin biraz daha zor olacak. Önce, odaklama çarkını yaklaşık olarak netlik sağlayacak şekilde ayarla. Sonra, vizörden bakarken birkaç santimetre ileri ve geri haraket et ve tam netlik sağladığın anda fotoğrafı çek! Bu süreçte farklı netliklerde fotoğraflar çekmek için birkaç kare de yakalayabilirsin.