photo logo

Gold Plated

photo

lens


All the dreamy effects you love wrapped in a limited edition gold-plate design

This new Art Lens is our popular reinvention of Charles Chevalier’s 19th century optical design as you’ve never seen it before. A lustrous, gold-plated addition to our Daguerreotype Achromat collection, it’s sure to stand out from the crowd.

photo

Limited Edition Aperture Plates

Complete with a set of limited edition gold-plated aperture plates to create incredible Lomographic lens flares, or keep them as a collectable photography accessory.Tarihçe

Bu bölüm, tarihseverlere geliyor. Hem de çok tatlı bir hikaye!

Bugün buradayız çünkü 175’ten fazla yıl önce 2 beyefendi, Charles Chevalier ve Louis-Jacques-Mandé Daguerre tarihi değiştirdiler: dünyaya pratik fotoğrafçılığı getirdiler.

Sihir, 1835 yılında, iki farklı elementin birleşmesiyle oluştu. Bunlardan ilki, Nicéphore Niépce tarafından icat edilen ve Louis Daguerre tarafından mükemmelleştirilen - ki adını da ondan alıyor - Dagerreyotipi fotoğraf makinesiydi. Dagerreyotipi fotoğraf makinesi, aslında büyük bir tahta kutuydu. Gümüş tuzlarının ışığa hassasiyetinden yararlanarak, gümüş kaplı plakalar üzerine fotoğraflar oluşturuyordu - negatifin bile keşfinden önce!

İkincisi ise, Charles Chevalier tarafından icat edilen, dünyanın ilk fotografik optik lensiydi - bize de ilham veren, çok zekice planlanmış akromatik bir tasarım. Bu lensin Dagerreyotipi fotoğraf makinesine eklenmesiyle, başarılı bir fotoğrafçılık süreci doğmuş oldu.

Bu aparat, 1838 yılında, Paris’teki Temple Bulvarında ayakkabısını boyatan bir insanın fotoğrafını yakalayarak, dünyanın ilk insan içeren fotoğrafını çekmiş oldu.
Dagerreyotipi ve fotoğrafçılık süreçlerinin başarılı icadından kısa bir süre sonra, 19 Ağustos 1839 tarihinde, patent Fransız Hükümeti tarafından “dünyaya ücretsiz” olacak şekilde halka duyuruldu. Bu nedenle, 1839 yılı fotoğrafçılığın resmi doğum yılı olarak kabul edilir.

© Louis Jacques Mandé Daguerre, France